октябрь, 2016 ел
дүшәмбе

2016 елның 21 октябрендә Татарстан Республикасы Дәүләт Советының “Мәрхәмәт” хатын-кыз депутатлар берләшмәсе утырышы кысаларында XIX гасыр – XX гасыр башы Казан губернасында хәйриячелек тарихына багышланган Татарстан Республикасы Дәүләт архивы документлары күргәзмәсе узды. Күргәзмәдә хәйрия чараларының төрле формаларын яктыртучы утыздан артык документның төп нөсхәсе тәкъдим ителгән иде. Алар арасында иганә җыю җайланмасы, хәйрия лотереясе үткәрү, түләүсез ашханәләр ачу, эш хакыннан сугыш ихтыяҗларына процентлар күчерү турында документлар. Документлар танылган сәүдәгәр Әҗемовларның, Казаковларның, Юнысовларның, Крестовниковларның, шулай ук иганәче хатын-кызлар О. С. Александрова-Гейнс, А. Н. Родионова, Д. А. Державина, А. Х. Шамованың хәйрия эшчәнлекләре турында сөйлиләр.