2022 елның 27 апрелендә видеоконференцэлемтә режимында «Ведомство архивлары белән үзара хезмәттәшлек. Татарстан Республикасы Архив эше буенча Дәүләт комитеты тарафыннан оештырылган ликвидлаштырылган оешмалар һәм предприятиеләр документларын эзләүне оештыру.

2022 елның 27 апреле, чәршәмбе

Анда 8 регион катнашты, шул исәптән: Кемерово, Вологда, Владимирск, Архангельск, Түбән Новгород, Оренбург өлкәләре, шулай ук Кырым Республикасы. Татарстан Республикасыннан Татарстан Республикасы Архив фондын формалаштыру һәм документлар белән комплектлау буенча директор урынбасары - “Татарстан Республикасы Дәүләт архивы” ДБУнең документларны беренчел эшкәртү үзәге җитәкчесе Илдарханова-Балы Гүзәл Илдус кызы “Татарстан Республикасы Дәүләт архивы” ДБУндә бетерелгән оешмалардан документларны кабул итү эшен оештыру” темасы белән чыгыш ясады.

Чыгыш ясаучылар тарафыннан документларны саклауга ликвидлаштырылган оешмалар тарафыннан тапшыру белән бәйле гомуми проблема билгеләнде. Үз эшчәнлеген туктаткан оешмалар документларны тулы күләмдә тапшырмыйлар. Нәтиҗәдә, архивлар гражданнарның стажы һәм хезмәт хакы турындагы мөрәҗәгатьләре тискәре нәтиҗә белән үтәлә. Бу, үз чиратында, гражданның дәүләт социаль-хокукый ташламалар алу өчен кирәкле белешмәләрне раслау мөмкинлегеннән мәхрүм итә.
Семинарда катнашучылар мондый чараны үткәрүнең әһәмиятен расладылар һәм алдагы уңышлы уртак эшкә өмет белдерделәр.