Шагыйрь һәм дәүләт эшлеклесенә багышлана: татархивы.рф сайтында Г.Р. Державин турында виртуаль күргәзмә урнаштырылган

2019 елның 29 октябре, сишәмбе

Татархивы.рф сайтында «Шагыйрь һәм дәүләт эшлеклесе Г.Р. Державинга багышлана» дигән виртуаль күргәзмә урнаштырылды.

Гавриил Романович Державин 1743 елның 14 июлендә Сокура ыру исемендәге кечкенә дворян гаиләсендә туа. Казанның беренче гимназиясендә укый.   1784 елның маенда Казан губернаторы вазыйфасына гариза бирә, әмма Олонецк наместниклыгы (Карелия) җитәкчесе итеп билгеләнә.

1847 елда Ватан сүзлеген яратучылар Казан җәмгыяте инициативасы белән Казан университеты территориясендә Г.Р. Державинга һәйкәл куела, ул соңыннан театр мәйданына күчерелә.

Күргәзмә Карелия Республикасы Мәдәният министрлыгы һәм Татарстан Республикасының Архив эше буенча дәүләт комитеты арасында архив эше өлкәсендә хезмәттәшлек итү килешүне гамәлгә ашыру кысаларында әзерләнде.

Күргәзмәдә «Карелия Республикасы Милли архивы» дәүләт казна учреждениесе һәм «Татарстан Республикасы Дәүләт архивы» дәүләт бюджет учреждениесе фондларыннан документлар тәкъдим ителә.

Виртуаль күргәзмә сылтама буенча.