Архивчылар Министрлар өчен кыйммәтле документларның презентациясен үткәрделәр

2019 елның 9 ноябре, шимбә

Кунаклар өчен экскурсияне Татарстан Республикасының Архив эше буенча дәүләт комитеты рәисе Гөлнара Габдрахманова, Татарстан Республикасы Дәүләт архивы директоры вазыйфаларын башкаручы Римма Сибгатуллина һәм директор урынбасарлары үткәрделәр.

Министрларга һәм министр урынбасарларына архив эшенең үзенчәлекләре, документларны саклау үзенчәлекләре турында сөйләделәр, документлар эзләү буенча яңа мәгълүмати технологияләр күрсәттеләр, Татарстан АССРның барлыкка килү һәм үсеш тарихы турындагы документларны тәкъдир иттеләр.  Кунакларга Россия Федерациясе һәм Татарстан Республикасы архив фондының уникаль документлары дәүләт реестрына кертелгән документларны күрсәттеләр:

- Татарстан АССР Конституциясе 1937 елның 25 июнендә Татарстан АССР Советларының Гадәттән тыш XI съезды тарафыннан расланган Татарстан АССРның беренче Законы булып расланган.

- Муса Җәлилнең Татарстан АССР Югары Советы Президиумы рәисе Г.А. Динмөхәммәтовка адресланган хаты (Мәскәүдә хәрби хезмәткә озатылыр алдыннан язылган, автор аның хөрмәтенә саубуллашу кичәсен тасвирлады, ул шәһәр җәмәгатьчелеге оештырган, иҗат һәм Хәрби эшләрнең ышанычын аклау өчен бөтен көчен куярга вәгъдә итә).

- 1990 елның 30 августында Татарстан АССР Югары Советының икенче сессиясендә расланган Татар Совет Социалистик Республикасының дәүләт суверенитеты турында Декларация.

Министрлыклар һәм идарәләр җитәкчеләренә уникаль видеодокументлар тәкъдим иттеләр: 1918-1937 елларда тарихи хроника.

Һәр кунак сувенир алды: тармакларның үсеш фактларын чагылдыручы бүләк итеп ясалган документларның күчермәләре.