2022 елның 11 ноябрендә Татарстан Республикасы Дәүләт архив эше комитеты каршындагы Иҗтимагый совет утырышы булды

2022 елның 14 ноябре, дүшәмбе

2022 елның 11 ноябрендә җомга көнне Татарстан Республикасы Дәүләт архив эше комитеты каршындагы Иҗтимагый советның «Татарстан Республикасы архив тармагын борынгы рус һәм Иске Татар язуларын белеп кадрлар белән тәэмин итү проблемалары турында»дигән темага утырышы булды.
Утырышта Дәүләт комитеты рәисе урынбасары Г.Ф. Минҗанова, Иҗтимагый совет рәисе Р. М. Шакирҗанов, Иҗтимагый совет әгъзалары, Дәүләт комитеты, «Татарстан Республикасы Дәүләт архивы» ДБУ хезмәткәрләре, шулай ук чакырылган кунаклар катнашты.
Тема кысаларында өч докладчы чыгыш ясады.
Тарих фәннәре кандидаты, КФУның Халыкара мөнәсәбәтләр институтының Татарстан тарихы кафедрасы доценты Мостафина Динә Абдулбәр кызы белгечләр әзерләве турында борынгы рус һәм Иске Татар язмаларын белүе турында сөйләде.
Тарих фәннәре кандидаты, Россия ислам институтының Ислам теологиясе кафедрасы мөдире Гыймазова Рафилә Алмарис кызы архив тармагы өчен Иске Татар графигын белеп, белгечләр әзерләү яки яңадан әзерләү проблемалары темасына чыгыш ясады.
Өстәмә белем бирү бүлеге мөдире, Казан православие дини семинариясенең Филология һәм гомумгуманитар дисциплиналар кафедрасының өлкән укытучысы Суетнов Ярослав Николаевич үзенең доклады кысаларында славян һәйкәлләренең телен өйрәнү турында сөйләде.
Шулай ук утырыш кысаларында 2023 елга саклана торган законлы кыйммәтләргә зыян китерү (зыян китерү) куркынычларын профилактикалау программасы проекты буенча җәмәгатьчелек фикер алышуы узды.